Årsmötet 2024_relaterad_2000x600px

Swedish Medtechs årsmötesdag 2024

Publicerat 26 April 2024

Igår var Swedish Medtechs stora årsmötesdag. På förmiddagen samlades våra medlemmar för årsmöte. Magnus Göransson tackades för sina viktiga bidrag i styrelsearbetet under sina sex år som styrelseledamot. Samtidigt hälsades Shahram Khorsand, Mölnlycke Health Care välkommen som ny styrelseledamot!

På eftermiddagen öppnades årsmöteskonferensen och då anslöt även våra nätverkspartner och inbjudna gäster. Temat för konferensen var hur förutsättningarna har förändrats för hur hälso- och sjukvård utvecklas i Sverige och världen. Pandemin, klimatet och krig i vårt närområde visar tydligt på behovet av att ställa om till en mer hållbar och resilient vård och omsorg. Hur ser regionernas och kommunernas ekonomiska förutsättningar ut för att ställa om och vilken roll spelar medicintekniken i omställningsarbetet? Vi pratade även om hur man kan arbeta med de krav och regelverk som kommer inom hållbarhetsområdet.

Stort tack till alla våra fantastiska talare som delade med sig av sin kunskap, sina tankar och erfarenheter:

Sara Modig, statsekreterare, Klimat- och näringsdepartementet
Annika Wallenskog, chefsekonom, Sveriges Kommuner och Regioner
Helena Dzojic, enhetschef för medicinteknik, Läkemedelsverket
Sten Kjellström, vd, S:t Eriks Ögonsjukhus
Pauline Göthberg, enhetschef, Regionernas nationella kansli för hållbar upphandling
Jeanette Edblad, chef, Life Science-kontoret

Stort tack också till alla våra medlemmar, nätverkspartner och gäster som var med och förgyllde dagen.

Här kan ni ta del av ett bildspel från dagen 


Den här webbplatsen använder cookiesför statistik och användarupplevelse.

Swedish Medtech använder cookies för att förbättra din användarupplevelse, för att ge underlag till förbättring och vidareutveckling av hemsidan samt för att kunna rikta mer relevanta erbjudanden till dig.

Läs gärna vår personuppgiftspolicy. Om du samtycker till vår användning, välj Tillåt alla. Om du vill ändra ditt val i efterhand hittar du den möjligheten i botten på sidan.

Cookies