Debatt: Life science-industrins framtid står vid ett vägskäl
Idag skriver Swedish Medtechs Anna Lefevre Skjöldebrand tillsammans med Sofia Wallström, Monica Åberg Yngwe, Anette Steenberg och Andreas Larsson i Upsala Nya Tidning om oron för Europas konkurrenskraft och hur det påverkar Life Science-branschen.
Samtidigt ser vi att Life Science är ett område där Europa kan stärka initiativet och återta ledningen.
I artikeln pekar vi på två viktiga områden:
⚙️ Europa behöver en tydlig regulatorisk färdplan som främjar innovation. Att förenkla och minska överlappande lagstiftning är nödvändigt för att säkerställa att företag har möjligheten att verka och öka sitt bidrag till tillväxt och produktivitet i samhällsekonomin. Den lagstiftning som i dag hämmar företag inom life science måste harmoniseras.
⚙️ Vi behöver även en offensiv med fokus på investeringar för att öka Europas ansvar för forskning och utveckling av nya läkemedel och medicintekniska produkter.
Undertecknande organisationer: Swedish Medtech, Lif - de forskande läkemedelsföretagen, EIT Health Scandinavia, Medicon Valley Alliance och STUNS Life science
Läs artikeln här.